Uprkos visokoj polarizaciji bosanskohercegovačkog društva, koja je najbolje oslikana kroz medijsko izvještavanje, postoje teme koje, barem na kratko, ostavljaju po strani sve političke i nacionalne podjele u BiH. Jedna od takvih tema su nevjerovatni uspjesi naših sportista/kinja, sadašnjih, ali i onih koji su odavno ušli u legendu.
Piše: Milan Jovanović FOTO: Klub vodenih sportova Orka
Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar zauzela je treće mjesto u disciplini 200 metara delfin i osvojila istorijsku medalju za Bosnu i Hercegovinu na Svjetskom prvenstvu u Abu Dhabiju, održanom od 16. do 21. decembra 2021. godine. Na 50 metara joj je bilo malo potrebno za finale, dok je zauzela 7. mjesto u disciplini 100 metara delfin.
O njenim uspjesima mediji u BiH izvještavali su na ujednačen način, ističući rezultate i značaj sportskog podviga, dajući medijski prostor Pudar i članovima/icama njenog srtučnog štaba da se oglase.
Ipak, mnogo više pažnje samom događaju i epilogu po povratku u BiH pružili su mediji iz Federacije BiH.
Pisali su o njenim nagrada, posjetama, iskustvu. U tekstovima na Al Jazeeri i Avazu predstavljena je kao „svijetlo nade“ i „čudo iz Mostara“. Pudar je za Nezavisne dala i intervju, u kome je poručila da će u ponoć, za Novu godinu, kada se kazaljke spoje, poželjeti olimpijski bazen u Mostaru.
S druge strane, mediji iz entiteta Republika Srpska, poput RTRS-a, Glas Srpske i BN-a, iako nepristrasno, izvijestili su samo sa desetak članaka o uspjesima, poput: Lana Pudar osvojila istorijsku bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u plivanju, Lana Pudar sedma na SP na 100 metara delfin, Lana Pudar u finalu SP na 100 metara delfin, Lana Pudar postavila novi evropski rekord.
Na portalu Buka moglo se čitati i o manje lijepoj strani uspjeha. U tekstu Država najveći protivnik bh. sportista: Resorno ministarstvo u Mostaru za pripremu Lane Pudar izdvojilo čak 0 KM, trener Lande Pudar Damir Đedović tretira pitanje sistema i izostanak pomoći u pripremnoj fazi za Svjetsko prvenstvo. Putem istog portala, kroz test Velibor Pudar poručio političarima: Lanini uspjesi su samo njeni dok ne napravite bazen, oglasio se i Lanin otac, tretirajući pitanje izgradnje olimpijskog bazena u Mostaru.
S druge strane, period za nama donio je još jednu lijepu vijest za sportsku i sveukupnu bh. javnost, o kojoj su mediji iz FBiH izvještavali ujednačeno i sa dozom entuzijazma.
Naime, legendarni košarkaš Košarkaškog kluba Bosna i prvi selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine Mirza Delibašić nalazi se među 16 kandidata u kategoriji internacionalaca, objavila je 21. decembra Kuća slavnih na Twitteru. Među kandidatima za generaciju 2022. su još četvorica trenera i igrača iz bivše Jugoslavije – Dušan Ivković, Radivoj Korać, Ranko Žeravića i Giuseppe Giergia.
Imena odabranih za ulazak u Kuću slavnih bit će poznata 18. februara, tokom All-Star vikenda u Clevelandu, a svečana ceremonija bit će obavljena 9. i 10. septembra u Springfieldu.
Ulazak u Kuću slavnih je najveće dostignuće u svijetu košarke. Podsjetimo, Delibašić je član FIBA-ine Kuće slavnih od 2007. godine. Mirza Delibašić osvojio je osam medalja sa selekcijom Jugoslavije, a 1991. godine proglašen je za jednog od 50 najboljih igrača FIBA-e. U Kuću slavnih FIBA-e uvršten je 2007. godine. Godinu poslije proglašen je za jednog od 50 najvećih saradnika Eurolige. Smatra se jednim od najboljih šutera u istoriji evropske košarke.
Za Bosnu je odigrao 700 utakmica i postigao približno 14.000 koševa. Mirza Delibašić je kao igrač predvodio popularne Studente do naslova prvaka Evrope 1979. godine.
Mediji u BiH su toj vijesti pristupili iz različitih uglova, s obzirom na nacionalnost košarkaša koji su u pitanju. Tako su N1, Hayat i Faktor iz FBiH u prvi plan stavljali Mirzu kroz naslove Mirza Delibašić među kandidatima za ulazak u Kuću slavnih u Springfieldu, Mirza Delibašić kandidat za ulazak u “Kuću slavnih”, Mirza Delibašić i bh. košarka pred najvećim svjetskim priznanjem, a onda sporadično spominjali i ostala imena s područja bivše Jugoslavije.
Balansiran pristup imala je Al Jazeera, u čijem se tekstu Kandidati za Kuću slavnih i nekoliko imena s područja bivše Jugoslavije navodi da se među novim kandidatima za košarkašku Kuću slavnih našlo i nekoliko imena s područja bivše Jugoslavije: Mirza Delibašić, Giuseppe Giergia, Dušan Ivković, Radivoj Korać, Ranko Žeravica.
Za razliku od navedenih medija iz FBiH, koji su u prvi plan stavljali Delibašića, mediji iz entiteta RS su najavi iz NBA pristupili na drugačiji način. U fokusu su bili ostali kandidati, poput Dušana Ivkovića, Radivoja Koraća i Ranka Žeravice, dok je Delibašić tek usputno spomenut u identičnim tekstovima naslovljenim Duda Ivković, Žeravica i Korać kandidati za “Kuću slavnih”, objavljenim na RTRS-u i Glasu Srpske.
(Newsgradient.org)