Analiza izvještavanja Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) pokazala je da je ovaj javni servis za vrijeme izborne kampanje za Generalne izborne 2022. godine pozitivno izvještavao o Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), a negativno o Partiji demokratskog progresa (PDP) i Srpskoj demokratskoj stranci (SDS) i njihovim članovima/icama.
Autorka: Nerma Šehović
Platforma Newsgradient analizirala je izvještavanje najpopularnijih medija u Bosni i Hercegovini tokom izborne kampanje od 2. septembra do 1. oktobra 2022. godine, uoči Generalnih izbora. Ova analiza imala je za cilj da utvrdi eventualnu pristrasnost određenih medija prema nekim političkim strankama. Jedan od medija čiji su članci u kojima se pominju političke stranke iz ovog perioda analizirani jeste i javni emiter Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).
Među strankama koje su se najviše spominjale u člancima koji su bili istaknuti na naslovnoj stranici web portala RTRS-a ili podijeljeni na njihovoj Facebook stranici u ovom periodu našli su se Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Srpska demokratska stranka (SDS), Partija demokratskog progresa (PDP) i Demokratski narodni savez (DNS). Spominjale su se, u manjem broju članaka, i Stranka demokratske akcije (SDA), Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ BiH) i Narodni demokratski pokret (NDP). Ostale političke partije spomenute su nijednom ili manje od pet puta u člancima objavljenim na naslovnoj strani RTRS-ovog portala za vrijeme izborne kampanje.
U gotovo svim analiziranim člancima u kojima se spominje SNSD, ova partija prikazana je u pozitivnom svjetlu, a ton članaka je pozitivan ili neutralan. Preciznije, partija nije negaitvno prikazana niti u jednom analiziranom članku. Akteri/ke ove stranke spominju se uglavnom u kontekstu javne funkcije koju obavljaju ili u vezi sa redovnim aktivnostima stranke poput predizbornih skupova.
U izvještaju sa predizbornog skupa u mjestu Lopare objavljenom na RTRS-ovom portalu 12.9.2022. godine, navodi se:
“- Ulažem napore da obezbijedim da Republika Srpska ima dovoljno energije i hrane u ovim teškim vremenima, dok Evropa jauče da će biti hladno i teško, ja pokušavam sve da uradim da to ne bude tako - rekao je Dodik.
Ističući da svoj patriotizam ne mora da dokazuje nakon 18 godina vođenja Republike Srpske, uz Cvijanovićevu kao najbližeg saradnika, Dodik je istakao da nikada nije ni pomislio da je Srpska mala, u odnosu na veliku Njemačku ili SAD, već da se osjeća kao da je predsjednik Kine.
"Republika mora da živi, ovaj narod jedino sigurno što ima je Republika Srpska", naglasio je Dodik.
On je rekao da su njegove politike bazirane na jačanju Srpske pravoslavne crkve, institucija Republike Srpske i dobrih odnosa sa Srbijom, koju je nazvao snagom koja osigurava stabilnost Srpske.”
O izjavama kandidatkinje SNSD-a za Predsjedništvo BiH Željke Cvijanović na predizbornom skupu u Višegradu, RTRS je 27. septembra izvijestio :
“Kandidat SNSD-a za srpskog člana Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da su republičke institucije u Višegrad uložile ogromna sredstva i da kao potvrdu za sve što je urađeno očekuje pobjedu SNSD-a.
Aktivirali smo velike resurse da bi stanovnici mogli da imaju svoje mjesto koje je postalo i turistička ponuda i jedna od najljepših u cijeloj našoj regiji, ali i sve druge stvari koje su bile neophodne za život naših građana - rekla je Cvijanović u Višegradu, gdje je održana predizborna tribina SNSD-a.
Ona je naglasila da Višegrad ne treba da bude mjesto bilo kakve svađe, već mjesto razvoja, okupljanja, pobjede, mjesto koje se može ponuditi cijelom svijetu.
Ovdje dolazimo sa srcem jer znamo kakvi su poduhvati iza nas, ali isto tako znam da u narednom periodu i ovaj grad, kao i mnoge druge naše lokalne zajednice, očekuje dalji razvoj - istakla je Cvijanović.”
PDP i SDS, partije iz kojih su dolazili SNSD-ovi protukandidati za predsjednika RS-a i Predsjedništvo BiH, u analiziranim člancima na RTRS-u pirkazane su mahom u negativnom svjetlu, a članci su napisani u negativnom ili u neutralnom tonu. Negativan ton posebno je primjetan u člancima u kojima se spominje PDP i/ili neko od aktera/ki te stranke.
U članku objavljenom 26.9.2022. pod naslovom “Јelena Trivić stipendista njemačke organizacije iza koje stoji stranka Kristijana Šmita”, navodi se:
“Izjava Kristijana Šmita da se sastajao sa organima u Republici Srpskoj nevješt je pokušaj pranja biografije Јelene Trivić koja se sa Šmitom sastala javno, izjavio je biviši predsjednik Narodne skupštine Dragan Kalinić. (...) Veza Јelene Trivić i njemačke organizacije seže u 2005. godinu kada je Trivićeva bila stipendista fondacije "Konrad Adenauer".
U njenoj zvaničnoj biografiji na sajtu Ekonomskog fakulteta navedeno je i da je u tri ciklusa bila član Komisije za izbor stipendista, sa sjedištem u Sarajevu. Prije 11 godina, u organizaciji njemačke fondacije posjetila je Bundestag i prisustvovala godišnjem kongresu CDU, na kojem je govorila i Angela Merkel.
Učestvovala je i u seminarima Fondacije iza koje stoji stranka Kristijana Šmita. Analitičari tvrde da na ovaj način strane službe traže podobne političare koji sprovode globalističku politiku.”
U članku RTRS-a od 16.9.2022. godine navodi se:
“Građani kod nas i dalje skupo plaćaju lijekove iako nam je direktor Agencije za lijekove BiH, PDP-ov Aleksandar Zolak, obećavao da će Pravilnikom iz 2017. cijene lijekova biti niže i do 80 odsto. (...) Šta se desilo sa najavama iz 2016. godine precizno ne odgovaraju iz Agencije za lijekove BiH. Pominju da je donosilac Pravnika Savjet ministara i da ga on može mijenjati.
Pa ako je tako, zašto ga nisu mijenjali dok su u Savjetu ministara sjedili ministri SDS-a i PDP-a?
Ono što doprinosi mogućnosti da lijekovi u nekim zemljama u okruženju budu jeftiniji, je i činjenica da je PDV niži (kod nas je jedinstvena stopa PDV-a i ista je za sve proizvode 17 odsto). U zemljama u okruženju imaju i diferencijalnu maloprodajnu maržu što omogućava da skuplji lijekovi imaju manju maloprodajnu maržu - navodi Agencija.
Iako je Zolaku, koji je kadar PDP-a, direktorski mandat istekao početkom godine i dalje sjedi na rukovodećoj poziciji.
Obećanje nije ispunio, a njegov stranački šef Branislav Borenović je 2014. godine kampanju gradio na priči kako ćemo lijekove plaćati po cijeni kao u Srbiji!”
DNS, još jedna opoziciona partija koja je imala kandidate za člana Predsjedništva BiH i predsjednika Republike Srpske, prikazana je uglavnom neutralno. Samo jedan od analiziranih članaka imao je negativan ton. Slično je i sa člancima u kojima su se spominjali NDP i HDZ BiH, gdje su pratije prikazane na neutralan ili pozitivan način, dok je ton članaka bio isključivo neutralan.
Sa druge strane, u relativno malom broju članaka u kojima se spominje, SDA je prikazana gotovo isključivo negativno, a ton članaka je negativan ili, u nekoliko primjera, neutralan. U većini članaka u kojima se spominje, zapravo se prenose izjave aktera/ki drugih političkih partija o SDA.
Dakle, može se zaključiti da je RTRS u Izbornoj kampanji pred Generalne izbore 2022. godine pozitivno izvještavao o SNSD-u, a negativno i kritički prema strankama koje bi se mogle opisati kao njihovi politički protivnici, PDP-u i SDS-u. Na oštre kritike na RTRS-u naišla je i Stranka demokratske akcije, dok se o ostalim političkim partijama izvještavalo neutralno ili nikako.
(Newsgradient.org)