Na 21. sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), održanoj 24.3.2022. godine, zastupnik iz Kluba bošnjačkog naroda Denis Bećirović (SDP BiH) je na usvajanje kao tačku dnevnog reda uputio Prijedlog zaključaka u skladu s kojim “Dom naroda PSBiH naglašava da su organi BiH definirali vanjskopolitičke ciljeve i da je obaveza Vijeća ministara BiH da politike, mjere i stavove usklađuje sa vanjskom i sigurnosnom politikom BiH” te “ističe važnost poštivanja evropskog sigurnosnog poretka čija su ključna načela sadržana u Povelji UN-a i osnovnim dokumentima organizacije za evropsku sigurnost i saradnju, uključujući Helsinški završni dokument i Parišku povelju”.
Piše: Denis Čarkadžić Foto: Parlament.ba
U dokumentu je na usvajanje predloženo da Dom naroda najoštrije osudi “agresiju na Ukrajinu i njen suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost te poziva Rusku Federaciju da odmah zaustavi vojni napad i povuče svoje oružane snage s ukrajinske državne teritorije”.
Na kraju je, pored navedenog, u Prijedlogu stajalo da Dom naroda osuđuje i “rusko priznanje samoproglašenih regija Donjecka i Luganska kao čin flagrantnog kršenja suvereniteta Ukrajine i potkopavanje osnova međunarodnog poretka”.
“Neprihvatljivo je oružanu agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu opravdati na bilo koji način ili biti neutralan pred stradanjem ukrajinskog naroda i očiglednim napadom na međunarodni poredak i temeljna načela međunarodnog prava”, navedeno je u Prijedlogu.
Na dnevnom redu se na kraju našlo više od 20 tačaka o kojima je na 21. sjednici odlučivao Dom naroda PSBiH, ali među njima nije bilo Bećirovićevog prijedloga, jer nije dobio potrebnu podršku ovog zakonodavnog tijela. U tom kontekstu, većina medija sa sjedištem u Sarajevu se u svojim naslovima osvrnula primarno na to ko je glasao protiv prijedloga koji je uputio Bećirović.
Iako su i delegati/kinje SNSD-a glasali/e protiv, Klix.ba, Oslobođenje.ba, Slobodna Bosna, Vijesti.ba, Face.ba te Novinska agencija Patrija su u naslovu to izostavili, stavljajući u prvi plan činjenicu da delegati/kinje koji/e dolaze iz HDZ-a BiH nisu podržali/e ovaj prijedlog.
Tako je Klix.ba, slično kao i Face.ba, ovu vijest naslovio “HDZ glasao protiv usklađivanja stavova BiH sa EU o ruskoj agresiji na Ukrajinu”, Oslobođenje je imalo naslov “Čović i delegati HDZ-a glasali protiv inicijative za uvođenje sankcija Rusiji”, dok je Slobodna Bosna, nazivajući to “SKANDAL U DOMU NARODA”, u naslovu dodala “Delegati HDZ-a nisu podržali usklađivanje BiH sa stavovima EU o ruskoj agresiji na Ukrajinu”. Vijesti.ba podsjetile su da je “Nositelj 'evropskih vrijednosti': Čović glasao protiv sankcija Rusiji.
Zanimljiv je i naslov Novinske agencija Patria, koja je glasanje delegata/kinja iz HDZ-a BiH u svom tekstu okarakterisala kao “Čovićev srednji prst EU i novi šamar sve gladnijim građanima”.
Od medija koji su apostrofirali da su, pored HDZ-a BiH, i “delegati iz reda srpskog naroda glasali protiv usklađivanja stavova BiH sa EU o ruskoj agresiji” izdvajamo Avaz.ba, ali i Radio Sarajevo, koje je, ističući da se takvom glasanju pridružio i delegat iz SDS-a, u naslovu “Čović i HDZ su, zajedno sa SNSD-om i SDS-om, glasali za Putinovu Rusiju”, sugerisalo da je podržana “Putinova Rusija”.
Kada se radi o grupi medija sa sjedištem u Sarajevu, u inicijalnom tekstu o dešavanjima na navedenoj sjednici Doma naroda PSBiH, portal N1 se u naslovu “Delegati Doma naroda traže ubrzani status BiH u EU, a odbili reformske EU zakone” nije bavio glasanjem o prijedlogu Denisa Bećirovića, dok u samom tekstu, u dijelu “Dom naroda nije podržao ni prijedlog Denisa Bećirovića kojim bi se obavezalo Vijeće ministara BiH da prati politiku EU u mjerama spram ruske agresije na Ukrajinu”, nije apostrofirano koji delegati/kinje, i iz kojih političkih opcija, nisu podržali/e Prijedlog, podsjećajući da je “ZA bilo samo 6 delegata iz FBiH.”
S druge strane, vodeći mediji sa sjedištem u Republici Srpskoj u naslovima izvještaja sa sjednice nisu spominjali glasanje o Prijedlogu Bećirovićevih zaključaka te su fokus usmjerili na odbijanje reformskih zakona, Prijedlog ukidanja akciza na gorivo i izmjene Zakona o PDV-u.
Tako je BNTV istakao naslov “Dom naroda traži status u EU, odbili reformske zakone”, Radio-televizija Republike Srpske “Dom naroda o prijedlogu ukidanja akciza na gorivo”, a Nezavisne novine podvukle da su “Akcize ponovo pale, usvojene izmjene Zakona o PDV-u”.
Još jedna grupa medija, pored ove iz Republike Srpske, ovoga puta ona koja pretežno dolazi s područja u kojima na kantonalnom nivou značajan udio u vlasti ima HDZ BiH, u prvobitnim izvještajima s navedene sjednice Doma naroda nije apostrofirala glasanje o Bećirovićevom prijedlogu.
Tako su Hrvatski medijski servis i Večernji.ba u naslovu podsjetili da “Dom naroda Parlamenta BiH odlukom traži dodjeljivanje kandidatskog statusa po ubrzanoj proceduri za BiH”.
Portal Bljesak.info bio je opširniji, uz neobičan naslov – “Svega pomalo Dom naroda: Izbijanje zla, neslaganje o plaćama i složnost za ubrzano članstvo u EU”, dok je Dnevnik.ba odabrao dio izjave delegata iz reda srpskog naroda u Domu naroda PSBiH Mladena Bosića (SDS) – ”Bosić: Sjednica Doma naroda pokazala da je BiH još u političkoj blokadi koja će trajati do izbora.”
Na kraju, jedan od rijetkih portala s navedenog područja koji je u naslovu skrenuo pažnju na glasanje o prijedlogu zastupnika iz SDP-a BiH bio je Ljubuški.info, navodeći da “HDZ-a BiH nije podržao uvođenje sankcija Rusiji.”
Kao što je vidljivo iz priloženog, način izvještavanja vodećih medija u Bosni i Hercegovini o dešavanjima na navedenoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH varirao je u zavisnosti od toga šta je za koji mediji bilo “najzanimljivije” kao primarni događaj tokom samog zasjedanja. Pri tome, jasna je razlika u isticanju u prvi plan različitih stvari, a u zavisnosti od toga da li je medij sa sjedištem u Sarajevu, Republici Srpskoj ili Hercegovini.
(Newsgradient.org)